Czy warto zabezpieczyć wspólnika? I jak to dobrze zrobić?
W życiu zawodowym podobnie jak w prywatny mogą spotkać nas różne przykre sytuacje. Nie jest inaczej, jeśli chodzi o wspólne prowadzenie z kimś spółki. Niestety na zachowanie i podejmowane działania przez wspólnika, ale także różne sytuacje losowe nie zawsze mamy wpływ. Dlatego już na etapie zawierania spółki warto się odpowiednio zabezpieczyć. Jak to zrobić, gdzie i jakie zapisy wprowadzić? Przedstawimy w artykule najważniejsze informacje.
Wprowadź odpowiednie zapisy do umowy spółki
Ważne jest, aby już w umowie spółki zawrzeć takie zapisy, które będą nas chronić przez możliwymi negatywnymi scenariuszami. Jedną z podstawowych informacji, jest oczywiście ustalenie i spisanie zasad, jeśli chodzi o reprezentację spółki. Czyli, kto i w jakim stopniu będzie mógł reprezentować i prowadzić sprawy spółki. Inny ważnym zapisem powinien być ten, który jasno będzie określał zasady, na jakich podejmowane w spółce są uchwały. W umowie warto zawrzeć także informacje o udziale w zyskach spółki, a także możliwości umorzenia udziałów lub zwrotu wkładu wspólnika. Może to być potrzebne w jakiejś sytuacji konfliktowej, które nikt nigdy sobie nie życzy, ale rzeczywistość rzadko przebiega zgodnie z naszymi życzeniami.
Co w przypadku śmierci wspólnika?
Niestety na nagłą śmierć wynikającą czy to z choroby, czy z wypadku nie mamy wpływu. Często też zapomina się o ustaleniu odpowiednich procedur na taką sytuację. Nikt po prostu nie chce brać pod uwagę takiego scenariusza ani o tym myśleć. Warto jednak pomyśleć o odpowiednich zapisach w umowie spółki i podjąć konkretne działania w tej sprawie. Konsekwencje śmierci wspólnika mogą mieć bardzo negatywne skutki na działanie spółki. Podstawowym problemem jest dziedziczenie udziałów w spółce. W przypadku śmierci jednego ze wspólników jego udziały lub akcje przypadną jego spadkobiercom, będzie tak w przypadku spółki cywilnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej. W przypadku spółki jawnej, w przypadku braków odpowiednich zapisów w umowie spółki, nie istnieje możliwość dziedziczenia udziałów, spółka ulegnie więc likwidacji. Niezależnie jednak od rodzaju spółki rodzina zmarłego nie zawsze będzie jednak najlepszym udziałowcem. Niekoniecznie musi się ona znać na prowadzeniu spółki i wiedzieć co będzie w jej najlepszym interesie. Niekoniecznie będzie nawet zainteresowana udziałami spółki. Może podejmować, nawet nieświadomie, niekorzystne dla spółki decyzje.
Jak się zabezpieczyć przed odziedziczeniem udziałów przez rodzinę wspólnika?
Podobnie jak wszystkie inne zabezpieczenia warto umieścić odpowiednie zapisy w umowie spółki. Czyli takie, które będą mówiły o wyłączeniu spadkobierców ze spółki. Można też określić konkretne kryteria, jakie musieliby oni spełniać, na przykład, jeśli chodzi o wiek lub wykształcenie, aby przejąć udziały po zmarłym spadkodawcy. Najczęściej jednak przedsiębiorcy stosują całkowite wyłączenie dziedziczenia. Oczywiście takie wyłączenie będzie wymagało spłacenia spadkobierców. W umowie spółki trzeba określić warunki spłaty spadkobierców. Musi się w nich znaleźć sposób obliczenia wysokości spłaty, a także termin, w jakim ma ona być uregulowana.
Ubezpieczenie krzyżowe, czyli skąd wziąć środki na spłatę?
Możliwość spłacenia spadkobierców to jedno, jednak trzeba też na to posiadać środki. Śmierć wspólnika może zaskoczyć w najmniej spodziewanym momencie. Dlatego warto też rozważyć wykupienie specjalnej polisy. Jest to tak zwane ubezpieczanie krzyżowe. Ubezpieczonymi i uposażonymi są nawzajem wspólnicy. W przypadku śmierci jednego z nich drugi otrzyma odpowiednie środki do spłaty spadkobierców zmarłego. Trzeba też pamiętać, że taka polisa musi być odpowiednio połączona z zapisami w umowie spółki.