IKE i IKZE – limit wpłat w 2021 roku niewiele wyższy
Nowy Rok to czas nowych postanowień – rzucanie palenia, odchudzanie, nauka języka. Coraz więcej Polek i Polaków dokłada do tej listy także oszczędzanie na swoją emeryturę. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej określiło już nowe roczne limity wpłat na IKE i IKZE. Co się zmieniło? Przeczytajcie.
IKE a IKZE – czym się różnią?
IKE to nic innego jak skrót od: Indywidualne Konto Emerytalne. Z kolei IKZE oznacza Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Rozwiązania te łączy podobnie brzmiąca nazwa, jednak występują pomiędzy nimi różnice. Przede wszystkim jest to wysokość rocznego limitu wpłat oraz kwestia opodatkowania. Jeżeli chodzi o IKZE, to składki można odliczyć od podstawy opodatkowania podatku od dochodów. W ten sposób, nie pomniejszając inwestycji, już od pierwszego roku oszczędzania niejako „odzyskujemy” część środków wpłaconych na IKZE.
W IKE takiej możliwości nie ma, jednak Indywidualne Konto Emerytalne ma inną przewagę. Wycofując z niego kapitał, nie ma konieczności, aby opłacać zryczałtowany podatek od całej wartości inwestycji, a wynosi on 10%.
Zarówno IKE i IKZE to instrumenty finansowe, które wchodzą w skład tak zwanego trzeciego – dowolnego – filaru emerytalnego. Największą zaletą tych form oszczędzania jest zwolnienie od zysków kapitałowych. Rachunki IKE i IKZE można założyć, podpisując umowę z podmiotem, który je oferuje (może to być bank, fundusz emerytalny, zakład ubezpieczeń czy podmiot prowadzący działalność maklerską). Oba rachunki może założyć osoba fizyczna, która skończyła 16 rok życia.
Ze względu na różnice oraz odmienne korzyści z prowadzenia kont, IKE i IKZE traktuje się zazwyczaj komplementarnie.
IKE i IKZE – korzyści podatkowe
Oba rozwiązania dają możliwość skorzystania z ulg podatkowych, jednak na różne sposoby. Jeżeli oszczędzasz w IKE, to (pod warunkiem, że nie wycofasz środków przed ukończeniem 60 roku życia) jesteś zwolniony z podatku od zysków kapitałowych. Potocznie nazywa się go podatkiem Belki, którego stawka to 19% od zysku z inwestycji.
Jak już wspominaliśmy, posiadacze IKZE korzystają z innej ulgi podatkowej. Mogą odliczyć wpłaty z danego roku kalendarzowego od podstawy opodatkowania (PIT-37, PIT-36, PIT-36L).
Limity wpłat na IKZE i IKE – rok 2021
- limit wpłat na IKZE – 6 310,80 zł
- limit wpłat na IKE – 15 777 zł
- limit wpłat na IKZE osób samozatrudnionych – 9 466,20 zł
W stosunku do roku ubiegłego limit wpłat na IKE wzrósł o 96 zł a IKZE o 38,4 zł. Dużą zmianą jest nowy, wyższy limit dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą (w rozumieniu art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych). Tak więc do tej uprzywilejowanej grupy trafili nie tylko jednoosobowi przedsiębiorcy, ale też osoby wykonujące wolne zawody, artyści, wspólnicy jednoosobowej spółki z o.o., wspólnicy spółek jawnych, partnerskich czy komandytowych.
Podsumowując: maksymalna kwota, jaką można wpłacić w danym roku kalendarzowym nie może przekraczać:
- 1,2-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok – IKZE
- 1,8-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok – nowy limit IKZE dla samozatrudnionych
- 3-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok – dla IKE
Dziedziczenie środków zgromadzonych na IKE i IKZE
Pieniądze zgromadzone w ramach ZUS (czyli tzw. I filaru) nie podlegają dziedziczeniu po śmierci osoby, która opłacała składki – są one przeznaczane na świadczenia dla innych emerytów. Inaczej jest ze składkami zgromadzonymi w ramach II filaru (na subkoncie ZUS lub na koncie w OFE). A co z trzecim filarem? Czy środki z IKE i IKZE podlegają dziedziczeniu?
IKE i IKZE cechuje dobrowolność oszczędzania i prywatność gromadzonych środków. Oznacza to, że konta zakładamy samodzielnie, a wpłat dokonujemy według własnego uznania. Prywatność gromadzonych środków uprawnia także do dysponowania nimi w dowolnym momencie, jednak, aby w pełni cieszyć się z korzyści przy wypłacie, należy spełnić kryteria wieku i długości oszczędzania. Prywatność środków oznacza także, że w przypadku śmierci właściciela konta kapitał podlega dziedziczeniu.
Kto dziedziczy zgromadzone w ramach III filaru?
W momencie śmierci posiadacza IKE lub IKZE zgromadzone przez niego środki trafiają do:
- uposażonych – są to osoby wskazane, jako uprawnione do dziedziczenia środków przy podpisywaniu umowy otwarcia konta. Nie muszą być to spadkobiercy ustawowi ani osoby z rodziny. Co ważne, decyzję o tym, kto jest osobą uposażoną, można w każdej chwili zmienić. W sytuacji, gdy uposażeni zostali wskazani, to środki z IKE lub IKZE nie wchodzą do masy spadkowej.
- spadkobierców ustawowych
Po śmierci posiadacza konta to po stronie spadkobierców lub uposażonych leży obowiązek zawiadomienia o tym instytucji finansowej i złożenia wniosku o wypłatę środków.