Karta EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Co obejmuje i jak wyrobić?
EKUZ to bardzo przydatny dokument unijny. Niestety wciąż wiele osób nie jest świadomych, czym jest i kiedy powinniśmy się w nią zaopatrzyć. Jeżeli i Ty masz wątpliwości, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy EKUZ jest potrzebna także Tobie.
Co to jest karta EKUZ?
EKUZ to skrótowiec, pod którym kryje się Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ to dokument upoważniający do otrzymania podstawowej opieki zdrowotnej na terenie państw należących do Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Oznacza to, że osoba posiadająca EKUZ i przebywająca za granicą, nie musi wracać do swojego kraju w celu uzyskania podstawowej opieki medycznej.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – co obejmuje?
Warto zaznaczyć, że zakres leczenia objętego tym dokumentem jest ograniczony. EKUZ upoważnia jedynie do niezbędnych i nieplanowanych świadczeń medycznych w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa. Leczenie to będzie przebiegało na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywateli danego państwa. Należy o tym pamiętać, ponieważ w niektórych miejscach obywatele są zobowiązani do pokrycia części kosztów związanych z wizytą. Przykładem jest Francja, w której istnieje obowiązek pokrycia przez pacjenta 30% honorarium lekarza.
Jak wyrobić kartę EKUZ?
Wyrobienie EKUZ jest bezpłatne. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. Można zrobić to na kilka sposobów: osobiście w oddziale lub delegaturze NFZ; pocztą tradycyjną lub elektroniczną; za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej (ePUAP); za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Warto pamiętać, że jeżeli zależy nam na szybkim otrzymaniu karty, należy udać się osobiście do placówki NFZ. Wtedy otrzymamy ją jeszcze w tym samym dniu, podczas jednej wizyty. Jest to mała plastikowa karta przypominająca dowód osobisty.
Dla kogo EKUZ?
Europejska karta ubezpieczeniowa to dokument przydatny nie tylko osobom często przebywającym za granicą, ale również tym, którzy sporadycznie wjeżdżają na przykład na urlop. Niestety, nawet podczas wakacji zdarzają się wypadki, kontuzje, nagłe choroby czy zatrucia pokarmowe, które wymagają wizyty w lekarza. Okazanie EKUZ potwierdza, że jesteśmy ubezpieczeni, ale nie oznacza, że pomoc medyczna będzie bezpłatna, a jedynie rozliczona na takich samych warunkach, jak w przypadku pełnoprawnego obywatela kraju. Wszystko zależy od zasad panujących w danym państwie.
Europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego koniecznie powinny wyrobić osoby pracujące lub uczące się za granicą. Choć jej posiadanie nie jest obowiązkowe, może oszczędzić nam nie tylko pieniędzy, ale też nerwów. Wystarczy, że w razie wystąpienia trudnej sytuacji zdrowotnej poszkodowany znajdzie najbliższą placówkę, która ma podpisaną umowę z ubezpieczycielem.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – ile jest ważna?
Nie ma jednego terminu ważności Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, zależy on od statusu osoby ubezpieczonej. Najdłużej ważna jest ta, wydana emerytom i osobom otrzymującym nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Ważność karty wynosi 5 lat również, gdy wyrabia ją osoba, która nie ukończyła 18 lat, zarówno, jeżeli posiada ubezpieczenie jako członek rodziny, ma własny tytuł do ubezpieczenia, jak i nie ma ubezpieczenia, ale ma obywatelstwo polskie. We wszystkich tych przypadkach ważność karty EKUZ wygasa w dniu 18 urodzin jej posiadacza.
Po 2 miesiącach wygasa europejska karta zdrowia wyrobiona przez osoby bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy. Trzy lata EKUZ jest ważna w przypadku, gdy: jesteś osobą zatrudnioną; prowadzisz własną działalność gospodarczą; otrzymujesz zasiłek lub świadczenie przedemerytalne.