Skuteczne kontrolowanie i planowanie budżetu domowego pomoże w znalezieniu oszczędności!
Domowy budżet to zagadnienie, nad którym większości osób wydaje się, że mają kontrolę. Z pozoru zadanie sprawia wrażenie prostego. Innych prześladuje sama myśl o spisywaniu wydatków i uważają, że jest to zajęcie żmudne, a nie dające żadnych efektów. Jednak z odpowiednim nastawieniem i narzędziami, zbliżający się koniec miesiąca nie będzie wywoływał u Ciebie niepokoju. Chcesz poznać działające sposoby na planowanie budżetu domowego? Nic prostszego! Przeczytaj ten artykuł, a finanse osobiste nie będą miały przed Tobą tajemnic.
Czym jest budżet domowy?
Ci, którzy utożsamiają spisywanie wydatków z budżetem domowym, są w błędzie. Między tymi dwoma pojęciami występuje znaczna różnica. Przede wszystkim, spisywanie wydatków to zajęcie dotyczące przeszłości. Owszem, pozwala na analizę naszych finansowych przyzwyczajeń, ale jest biernym działaniem. Z kolei budżet domowy skupia się na przyszłości. To aktywna postawa w planowaniu, jak wydajemy pieniądze i jak możemy je zaoszczędzić.
Budżet domowy dla początkujących
Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z planowaniem domowego budżetu, najgorsze co możesz zrobić, to szukać wymówek. Lepiej wziąć kartkę, długopis i zacząć wprowadzać w życie nawet najprostszy plan niż kolejny raz odłożyć to „na później”. Od czego zacząć? Nauczę Cię krok po kroku!
Czym dysponujesz?
Podstawową kwestią jest ustalenie, ile masz pieniędzy do wykorzystania w danym miesiącu. Pamiętaj, żeby wziąć pod uwagę wyłącznie te pieniądze, którymi faktycznie dysponujesz. Nie wliczają się więc w tę kwotę na przykład przyszłe przychody.
Ustal priorytet
Jeżeli wiesz już, jaką kwotą dysponujesz, kolejnym krokiem jest wybór priorytetu finansowego spośród trzech podstawowych grup w budżecie. Są nimi: koszty życia, oszczędności i spłata zadłużenia. Ten krok jest bardzo ważny, ponieważ wybór priorytetu będzie definiował zarządzanie Twoimi finansami. Po ustaleniu priorytetu zaznacz go na kartce, a następnie przydziel do każdej z grup kwotę, którą masz zamiar wydać na konkretną grupę wydatków. Pod koniec miesiąca zapisz, ile rzeczywiście wydałeś i porównaj ze swoim planem. Pamiętaj, aby środki przeznaczone na spłatę zadłużenia przelać na osobne konto oszczędnościowe, a kiedy przyjdzie czas spłaty długu, dokonaj przelewu. Dzięki temu nie ulegniesz pokusie wydania ich na inne cele. Podobnie zrób ze środkami przeznaczonymi na oszczędności.
Rejestruj wydatki i je analizuj
Kolejnym krokiem, który pozwoli Ci lepiej planować budżet, jest zbieranie informacji, na co wydajesz pieniądze. Zapisuj swoje wydatki, pomoże Ci w tym zbieranie paragonów. Następnie analizuj sposób, w jaki Twoje finanse „przepływają Ci między palcami”. Przekonasz się, że wcale tak nie jest, a stan Twoich finansów osobistych zależy od Ciebie. Wartościową praktyką jest zapisywanie przy konkretnym wydatku, czy była to konieczność, a może zachcianka. Oczywiście, od czasu do czasu należy pozwolić sobie na przyjemności, ale taka praktyka pokaże, czy nie wydajesz na zachcianki zbyt wiele.
Sprawdź realizację planu i przygotuj się na kolejny miesiąc
Wraz ze zbliżającym się końcem miesiąca, podsumuj swoje grupy wydatków, porównaj plan z jego realizacją. Na pewno uda się wyciągnąć wiele interesujących wniosków. Teraz jesteś gotów… przygotować plan na następny miesiąc! Z czasem zyskasz wprawę, a planowanie budżetu stanie się pożytecznym nawykiem.
Planowanie budżetu domowego – przydatne narzędzia
Po pewnym czasie możesz przekształcić swój budżet domowy w zeszycie na budżet domowy excel. Prowadzenie budżetu domowego w postaci arkusza kalkulacyjnego Excel to kolejny krok, który należy podjąć, gdy czujesz, że Twoje nawyki się utrwaliły i jesteś w stanie wskoczyć na kolejny poziom. Pamiętaj, że nasze pieniądze wymagają sprawnego zarządzania, niezależnie od tego, jaką kwotą dysponujemy. Ucz prowadzenia budżetu także swoje dzieci, będą dzięki temu wiedziały, jak kontrolować wydatki i ustalać wartościowe cele finansowe.