Ubezpieczenia dla pilotów – teoria a praktyka
Teoria
Zarabiamy więcej, żyje nam się lepiej, więc wydajemy więcej na przyjemności. Miłośnicy latania szukają okazji do wzbicia się w powietrze. Lot dużym pasażerskim samolotem to często za mało. Jeśli nie stać nas na prywatny śmigłowiec czy szybowiec, to korzystamy z aeroklubów, wynajmujemy lotnie, motolotnie, latamy balonem. Opłacamy także loty awionetkami. Firmy, które świadczą usługi dla pasjonatów statków powietrznych, powinny się odpowiednio zabezpieczyć i wykupić ubezpieczenia lotnicze. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach w transporcie lotniczym?
Czym są ubezpieczenia lotnicze?
Ubezpieczenia lotnicze jest to kategoria na rynku ubezpieczeń, która skierowana jest do właścicieli i użytkowników statków powietrznych. Celem zawarcia poszczególnych zabezpieczeń jest ochrona ryzyka szkód związanych ze statkiem powietrznym, członkami załogi, użytkownikami statku powietrznego, zniszczeniem wszelkich bagaży i rzeczy należących do załogi i użytkowników. Ubezpieczenia lotnicze gwarantują pokrycie szkody, na wypadek zaistnienia zdarzenia z udziałem statków powietrznych. Ubezpieczają ryzyko związane z ich użytkowaniem i obsługą, a także przechowywaniem.
Statek powietrzny – co to takiego?
Pamiętajmy, że statki powietrzne to nie tylko samoloty pasażerskie. Polskie prawo lotnicze dość jasno określa, co jest statkiem powietrznym w rozumieniu przepisów. Wyróżniono jedenaście klas dla statków powietrznych, a należą do nich szybowiec, śmigłowiec, samolot, motoszybowiec, wiatrakowiec, hybryda, spadochron ratowniczy, balon, sterowiec, statek bezzałogowy ciężki i urządzenie latające. Więc wszystko, co lata, co się unosi w powietrzu i jest urządzeniem, będzie podlegało przepisom o prawie lotniczym.
Rodzaje ubezpieczeń lotniczych
OC użytkownika statku powietrznego
Polskie prawo lotnicze i prawo o ubezpieczeniach społecznych nakładają na użytkowników statków powietrznych obowiązek posiadania ubezpieczenia lotniczego w zakresie odpowiedzialności cywilnej. Zabezpieczenie to chroni osoby trzecie przed szkodami spowodowanymi przez urządzenie latające i jego użytkownika. Przykładowo, gdy szybowiec uderzy i zniszczy samochody, szkoda zostaje wypłacona z OC użytkownika.
Aerocasco
Jest to ubezpieczenie casco dla statków powietrznych. Nie zabezpiecza ono ryzyka wobec osób trzecich, tylko sam samolot lub inne urządzenie latające w czasie lotu, postoju, startu czy przeglądu. Ze względu na koszty, jakie generują maszyny latające, ubezpieczenie to jest często zawierane przez właścicieli sprzętu latającego.
NNW dla członków załogi
Zakres ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków zabezpiecza ryzyka związane ze szkodami powstałymi w trakcie wykonywania obowiązków przez pracowników zatrudnionych do obsługi statków powietrznych. Przede wszystkim zabezpiecza ich ciała, na wypadek urazów i ich skutków odniesionych po zdarzeniu. Jest to ubezpieczenie zawierane pod kątem stewardess, pilotów, mechaników, konserwatorów i bagażowych.
OC dla pasażerów i bagażu
Odpowiedzialność cywilna spoczywa także na przewoźniku, jeżeli na pokładzie swojego statku powietrznego przewozi pasażerów. Jeżeli odpłatnie korzystamy z lotu na motolotni lub balonem, albo latamy szybowcem z użytkownikiem/pilotem wtedy powinniśmy być objęci ubezpieczeniem OC dla pasażerów. Zabezpiecza ono ryzyko, jakie może ponieść wobec swoich klientów przewoźnik. Jeżeli mówimy o dużym przewoźniku, takim jak operator samolotów pasażerskich to ważne jest także zabezpieczenie bagażu pasażerów i załogi. Takie OC wypłacane jest w wyniku zgubienia lub zniszczenia walizek pasażerów, korzystających z usług przewoźnika. Z wielu filmów przygodowych wiemy, jak kuriozalne sytuacje mogą wyniknąć z nagłego zniknięcia bagażu, dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowały także ofertę na takie zdarzenia w transporcie lotniczym.
OC względem przewożonego ładunku
Przewoźnicy, którzy świadczą usługi transportowe, powinni także wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w celu zabezpieczenia ryzyka uszkodzenia przewożonych przez siebie materiałów. Samoloty transportują znaczne ilości, często drogich towarów. Uszkodzenie takiego załadunku może nieść za sobą kosztowne konsekwencje. Nie tylko chodzi tu o ryzyko katastrofy lotniczej, ale także nieodpowiedniego zabezpieczenia towaru, zaniedbań w trakcie ładunku i obsługi wyładowywania towarów.
Kto oferuje ubezpieczenia lotnicze?
Rynek ubezpieczeń lotniczych nie jest tak szeroki, jak ten od ubezpieczeń pojazdów w ruchu lądowym. Nie mniej już w ofercie polskich towarzystw ubezpieczeniowych znajdziemy oferty od kilku towarzystw. Ubezpieczeniami w transporcie lotniczym zajmują się duże towarzystwa ubezpieczeniowe. Pomimo tego, że szkody nie powstają tak często, jak te w ruchu lądowym, to ryzyko ich poniesienia przyjmuje znacznie większe wartości, aniżeli ubezpieczenie samochodu osobowego. Przewoźnik i użytkownik statku powietrznego powinien rozważyć wykupienie wszystkich odpowiednich dla swojej działalności ubezpieczeń. Istnieje także rozwiązanie ubezpieczenia bez kosztowego, które przez systematyczne opłacanie składek staje się zwrotną inwestycją na przyszłość.
Praktyka
Jeżeli chodzi o praktyczny punkt widzenia, to piloci zawierają nie tylko ubezpieczenie na swoje mienie i od odpowiedzialności cywilnej, ale także dbają o własne bezpieczeństwo i stabilność dla swojej rodziny. Mamy ubezpieczenie na życie, które cieszy cię pozytywną opinią pilotów i innych osób, wykonywujących niebezpieczne zawody lub uprawiających takie hobby.
Bezkosztowe ubezpieczenie na życie
Ubezpieczenie na życie, które działa niezależnie od przyczyny śmierci. Nie ma w nim wykluczeń odnoszących się do zawodów niebezpiecznych i ekstremalnych. To, co wyróżnia także powyższy instrument, na tle całego rynku ubezpieczeniowego to fakt, że jest ono bezkosztowne, ponieważ do klienta wrócą wpłacone składki. Towarzystwo Ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie z tytułu powstałej szkody, w wysokości odpowiadającej warunkom polisy. Jeżeli jednak (czego życzymy wszystkim pilotującym) nic złego się nie zdarzy, to wpłacone pieniądze zostaną zwrócone. Do klienta trafi także dodatkowo stopa techniczna wyrażona %, aby klient nie był stratny z tytułu min. inflacji. Takie rozwiązanie zabezpiecza nie tylko pilota na przyszłość, ale także jego najbliższej rodziny na wypadek nagłej śmierci ojca lub męża.
OC użytkowników statków powietrznych
Drugim rodzajem ubezpieczeń, które należą do najczęściej poszukiwanych przez pilotów wśród naszej oferty, jest obligatoryjne OC użytkownika statków powietrznych. Przygotowaliśmy je z myślą o wszystkich osobach pilotujących statki powietrzne, niezależne od ich charakteru i rozmiarów. Każdy zawodowiec lub hobbista znajdzie tu odpowiednie dla siebie zabezpieczenie.
Aerocasco
Trzecim ubezpieczeniem jest oczywiście ubezpieczenie sprzętu lotniczego, zwane Aerocasco. Jego podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie Waszego podniebnego sprzętu. Chroni on nie tylko maszyny w czasie lotu, ale także podczas postoju lub transportu. Żaden sprzęt latający nie jest tani i właściciele strzegą go jak oka w głowie. Poza wartością materialną jest to często nasze oczko w głowie, pod względem emocjonalnym i hobbystycznym. Dlatego dmuchajmy na zimne i ku przestrodze wszystkim nagłym sytuacją i wypadkom zabezpieczmy odpowiednio nasze latające maszyny.
Pamiętajcie, że nie pozostawiamy Was samych. Doradzamy, podpowiadamy i prowadzimy zawsze wtedy, kiedy nas potrzebujecie. Niezależnie czy chodzi o obowiązkowe OC, o zabezpieczenie sprzętu i majątku czy o Waszą przyszłość, bezpieczeństwo i kapitał.