Dlaczego warto zabezpieczyć swój majątek? Jak ryzykowne jest nie zabezpieczenie majątku?
Warto zagwarantować, żeby po naszej śmierci majątek trafił tam, gdzie tego chcemy, a nasza rodzina poczuła bezpieczeństwo finansowe. Jak to zrobić? Dowiesz się tego z tego artykułu. Często nie zastanawiamy się, co się stanie z naszym majątkiem po śmierci. Tym bardziej, jeśli jesteśmy młodzi, a ze wszystkimi z rodziny dogadujemy się bez problemu. Nie wydaje się więc, że po śmierci i podziale naszego majątku miałyby pojawić się jakieś konflikty i niesnaski.
Warto jednak wiedzieć kto ma prawo do dziedziczenia. W pierwszej kolejności spadek przypada najbliższej rodzinie zmarłego, do której zalicza się współmałżonka, dzieci oraz zstępnych dziecka. Do grupy, która jest następna w kolejności, należy rodzeństwo, zstępni rodzeństwa oraz rodzice zmarłego. Jeśli zmarły nie pozostawił testamentu, o tym wszystkim decyduje odpowiednia ustawa. Co, jeśli żyjemy z partnerem w nieformalnym związku? Zgodnie z prawem nie dostanie on nic. Może to powodować szereg problemów, być może będzie musiał się wyprowadzić z mieszkania, które formalnie nie należało do niego.
Napisz testament
Jednak przed takimi przykrymi konsekwencjami można się zabezpieczyć, tworząc testament. Ma on pierwszeństwo przed prawem spadkowym. W testamencie możemy dowolnie decydować o podziale majątku. Można stworzyć taki testament po prostu samemu, w tym jednak wypadku nie możemy decydować, kto co dostanie po naszej śmierci, a jedynie kto będzie dziedziczył. Jeśli chcemy konkretne składniki majątku przekazać konkretnym osobom, trzeba skorzystać z pomocy notariusza i stworzyć testament notarialny. Dlatego testament powinniśmy stworzyć przede wszystkim dla naszych bliskich, na których nam zależy. Niestety pieniądze często wywołują w ludziach negatywne emocje i mimo że wydaje się, że po naszej śmierci wszyscy bez problemu dojdą do porozumienia, w rzeczywistości może to wyglądać całkiem inaczej. Możemy jednak nad tym w pewnym stopniu zapanować, decydując, kto otrzyma jaką część majątku.
Jak sprawić by pieniądze z naszych rachunków szybko trafiły do naszych bliskich?
Samo postępowanie spadkowe to proces, który bez względu na to, czy postanowiliśmy sporządzić testament, czy też nie, jest procesem czasochłonnym i nasi spadkobiercy będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Często jednak z chwilą śmierci spadają też dochody gospodarstwa domowego, a zobowiązania finansowe nie wygasają. Jednak możemy zabezpieczyć najbliższych i sprawić, że otrzymają oni pieniądze z naszego konta bardzo szybko po naszej śmierci. Czymś, co w tym pomoże, jest dyspozycja wkładem na wypadek śmierci. Taki dokument możesz złożyć w banku. Do dyspozycji wkładem możesz upoważnić osoby z najbliższej rodziny. Co ważne, popularne upoważnienie do konta nie zastąpi dyspozycji wkładem, gdyż wygasa ono z chwilą śmierci.
Ubezpieczanie na życie jako zabezpieczenie majątku
Jest to kolejna rzecz, o której warto pomyśleć, aby zabezpieczyć naszych bliskich. Ubezpieczanie na życie opłacamy w formie comiesięcznej składki na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego. W przypadku naszej śmierci towarzystwo wypłaca określone kwoty ubezpieczenia naszej rodziny. Sami możemy ustalić, kto dostanie jakąś część ubezpieczenia. Ubezpieczenie może okazać się niezwykle ważne, pozwoli zachować bezpieczeństwo finansowe, spłacić kredyty i inne zobowiązania naszej rodziny.
Podsumowując, zabezpieczenie naszego majątku na rzecz osób, na których nam zależy, nie jest rzeczą trudną. Warto to zrobić, pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu i stresów, których jest wystarczająco dużo z powodu samej śmierci. Nasi najbliżsi będą też mieli zabezpieczone wtedy bezpieczeństwo finansowe. Jednak ubezpieczenie, to także stały miesięczny koszt. Na rynku są jednak dostępne rozwiązania, które nie generują kosztów działają podobnie do ubezpieczeń. Są też bezpieczne i pewne.
Zabezpieczenie majątku a zabezpieczenie majątkowe
Zdarza się, że niektóre osoby mylą te pojęcia, jednak pomimo podobnie brzmiącej nazwy, zabezpieczenie majątkowe nie jest tym samym co zabezpieczenie majątku. Zabezpieczenie majątkowe to pojęcie z zakresu prawa karnego, jest to środek przymusowego wykonania czynności procesowych. Polega na pozbawieniu podejrzanego (lub oskarżonego) swobody dysponowania oznaczonymi wartościami majątkowymi. Postanowienie o takim zabezpieczeniu wydaje sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator.